Informace o nákupu
loadingbar

Vzbouření komiksových prodejců proti Měsíčnímu stínu

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

zoom MS i1 FC EPICPři tvorbě komiksu Měsíční stín se autorům nevyhýbaly problémy. Nebyly ale natolik závažné, aby komplikovaly samotný proces tvorby, nebo dokonce vedly k zastavení vydávání. O to však byly z dnešního pohledu úsměvnější.

Jedním z nich byla kupříkladu reakce distribuční sítě na nevhodný obsah komiksu. Na vyobrazení nahoty sice upozorněni byli, zaskočily je však stížnosti na užití vulgarit. Ze židlí je zvedla například tato pasáž: „Má dantovská víra v existenci čisté a dokonalé Beatrice mi ovšem na prahu puberty ani v nejmenším nezabránila, abych trhal rekordy ve střelbě semenem do všech možných směrů. Co večer bys mě, drahý čtenáři, našel v tom či onom setmělém koutku knihovny, jak svírám v jedné ruce otrhaný výtisk ‚Bouře chtíče‘ a ve druhé své naběhlé mužství.“

Ačkoli Marvel v té době již rozesílal prodejcům nakopírované ukázky Měsíčního stínu, chyběl  v nich text – což bylo dáno tím, že kvůli zvolené technice se do obrázků kopíroval později. Jeden z prodejců poté v rozhořčení navštívil tehdejší obchodní ředitelku Marvelu Carol Kailishovou a nutil ji číst problematické pasáže nahlas (což samozřejmě odmítla).

fUzzzACelý tento spor vedl k tomu, že byl Marvel u svého imprintu Epic Comics donucen používat na obálkách věkové doporučení. S tím se ředitel Epic Comics Archie Goodwin, který byl odpůrcem ratingů (považoval je za druh cenzury), nakonec vypořádal přidáním nápisu A fairy tale for grown-ups (Pohádka pro dospělé).

Čtenářům samotným to ale nevadilo, a pokud ano, měli jen nepatrné výtky. Jeden čtenář se například ohradil takto: „Posedlost nemorálností – zejména v závorce uvedený popis „střelby semenem“ z „naběhlého mužství“ – se k ilustracím a zbytku vyprávění hodí stejně jako psí zvratky k perskému koberci. Souhlasím s tím, že se touto knihou nepopiratelně snažíte povznést ‚komiksové knihy‘ na vyšší uměleckou úroveň. Pokud tedy v dalším vydání dokážete lépe propojit nízké s vznešeným, určitě se vám to podaří. Podotýkám, že nemám nic proti oplzlostem; pouze se domnívám, že tak jak je to zakomponováno nyní, neodpovídá stylu této knihy.“

O dalších negativních ohlasech nemáme zprávy. Sice to neznamená, že by další stížnosti neexistovaly, ale nejspíše nebyly natolik závažné, ani natolik humorné, aby se o nich zachovala zmínka. A upřímně doufáme, že se nevyskytnou ani v budoucnu, protože Měsíční stín svým osobitě poetickým způsobem propojuje „nízké se vznešeným“ opravdu mistrně.