Informace o nákupu
loadingbar

Černá palice: Z temných koutů Spiral City, ve kterých se opět schovává nezbedný Dr. Hvězda, dnes řečený Andromeda

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

IMG 4082Stejně jako minulý rok měl být můj další článek o druhém spin-offu z univerza Černé palice Dr. Hvězda a svět ztracených zítřků. Stejně jako v minulém roce se historie opakuje, a nezbedný Dr. Hvězda/Andromeda se nám opět schovává. Na začátku roku to vypadalo, že titul je dostupný. Před pár týdny ze strany Dark Horse zaznělo, že titul je odložen na květen 2021. Nu což, počkáme si, až se doktor jednoho dne najde, a místo něj vyjde tento rok u Comics Centra další kniha ze světa Černé Palice. Jde o povídkový titul Z temných koutů Spiral City. Ten by stejně u Comics Centra vyšel příští rok, takže si ho užijeme jen o něco dříve.

Prvním základním kamenem Černé palice: Z temných koutů Spiral City (Black Hammer: Streets of Spiral, Dark Horse, 2019) jsou tři komiksové povídky. První, nejmacatější, povídkou je Giant-Sized Annual (2017), ve které se náš lehce zmatený plukovník Bizár stává vypravěčem, který při stopování velkobulvé entity nahlíží do minulosti obyvatel farmy Černá palice. Každý minipříběh je kreslen jiným autorem, a ti jako vždy věrně kopírují kreslířský styl dané doby. Zábavné. V druhé povídce se vracíme ke známé Cthu-Louisičce, která není ve Spiral City šťastným teenagerem, a proto vyhledá svého dědečka, který by ji mohl pomoci. Mile znepokojivé. Nu a poslední povídkou je Horrors to Come (Free Comics Book Day 2019), která mě mile pobavila svým stylem vyprávění a především ji nakreslil David Rubín. Což je paráda.

Druhým základním kamenem je více než třicet stran Encyklopedie Černé Palice. Ve své podstatě jde o zdroje/lore, které Jeff Lemire pro svět Černé Palice vymyslel. Mimo skvělé časové osy jde o pečlivě popsané postavy a místa v nezaměnitelně humorném stylu pane Lemirea. Mám za to, že tato část Temných koutů bude fanouška mimořádně bavit.

Scénář Černé palice má bez výjimky na svědomí Jeff Lemire (*1976, Essex County, Ontario, Kanada). Jde o báječného autora, který zvládá na výbornou jak superhrdinské komiksy (JLA, Thanos, Green Arrow, Moon Knight), tak své autorské komiksy typu Rváč. Za svoji kariéru Jeff Lemire psal snad pro všechny komiksové vydavatelské domy. Barvy Černé Palice má na svědomí mistr nad mistry, pan Dave Stewart. Nedávno jsem pro Comics Centrum o Davu Stewartovi psal medailonek.

Černá palice je podle mého názoru příjemná symbióza Lemirovy vášně pro superhrdiny a pro podivné příběhy. Černá palice je jak skvělým superhrdinským komiksem, který fanoušek pláštěnek ocení, ale zároveň si z žánru podle mého názoru dělá Lemire neskutečnou legraci. Podle mě dělá to samé jako Alan Moore u Watchmen. Jen na to jde naopak; Alan Moore s Watchmen úspěšně provedl rekonstrukci žánru, Lemire žánr dekonstruuje. Tohle není z mé hlavy, moudro vypadlo během procházky a povídání o Černé palici z úst Velkého Pandího Muže. Nebo se oba mýlíme a Černá palice může mít podobnou budoucnost, jako Hellboy od Mikea Mignoly. V následujících dvaceti letech Lemire kolem Černé palice vybuduje funkční universum založené na parádních scénářích, které budou jistotou kvality.

Ať už jde o první nebo druhý případ, jde o svět, do kterého se budeme moci vracet v horším případě dalších pár let, v lepším několik dekád. To, že je Černá palice boží, si všimli i akademici. Tři nominace na Eisner Award v roce 2017, pět nominací v roce 2018 a čtyři nominace v roce 2019. V roce 2017 se nominaci za nejlepší sérii podařilo proměnit.

IMG 4085První sešit Černé Palice vyšel v roce 2016 u Dark Horse. K dnešnímu dni vyšlo pět knih s hlavním příběhem (jedna kniha povídková) a čtyři knihy spin-offů. První dvě knihy Černá palice 1: Tajemství počátků a Černá palice 2: Zvrat nám představují superhrdiny, kteří jsou uvězněni v malebném městečku. Superhrdiny, kteří vzpomínají na svou minulost. S nevyhnutelností svého postavení se někteří vyrovnávají lépe, někteří hůře. Svoji pravou identitu maskují díky svým schopnostem před ostatními obyvateli města. Na první pohled vypadají jako rodina farmářů. Buďte si však jisti, že status quo dlouho nevydrží. Třetí knihou je báječný spin-off, který nás částečně vrací do minulosti k evil záporákovi Černé palice, Sherlock Frankenstein a Legie zla, a představuje nám další dějotvorný charakter, o který je opřený i děj vynechané čtvrté knihy, spin-offu Dr. Hvězda/Andromeda. Pátou knihou je v dnešním článku představený Černá palice: Z temných koutů Spiral City, šestou Černá palice 3: Vzdor osudu, část první, která navazuje na hlavní příběh. Sedmou knihou je třetí spin-off The Quantum Age, osmou knihou a čtvrtým spin-offem je Black Hammer 45, ve kterém se Lemire vrací k prvnímu týmu Černé palice (podobně jako Mignola v Ú.P.V.O. 1946, a zatím poslední knihou je Černá palice 4: Vzdor osudu, část druhá. Loni vyšel v US crossover Black Hammer/Justice League: Hammer of Justice!, kvůli kterému se schovává Doktor Hvězda/Andromeda, a letos by měly přibýt další dva spin-offy Skulldigger + Skeleton Boy a Colonel Weird: Cosmagog. Takže Hammer universe se nám mile rozrůstá a rozrůstat bude.

Hlavní příběh se nenuceně dostává do dalších řad, charaktery získávají plastičnost. Ani jeden z nich není stoprocentně kladný a ani jeden z nich není stoprocentně záporný. Pohybujeme se v mile lidském rozměru. U někoho převládá dobro ve větší míře, u někoho je více zla než dobra. Všechno je však relativní, neboť záleží na úhlu pohledu a kontextu. Co se dnes jeví jako sviňárna, může se o pár sešitů později ukázat jako čin vedený dobrými úmysly a ke šťastnému řešení. Inu, Černá palice je jako život sám. A teď si vezměte, že tohle všechno vyšlo v posledních třech letech (2016–2020). Neskutečné tempo...

Formát a zpracování knihy bude klasicky á-la Comics Centrum (Zámek a klíč/Baltimore). Počet stran 128, v bonusech můžete jako vždy očekávat skicář. Pevná vazba, skvělý papír, vyňuňaný tisk… prostě jako vždy u knih z Comics Centra.

Děkuji za váš čas a jako vždy, čtěte. Doporučuji načíst předchozí tři díly Černé palice a především první spin-off Sherlock Frankenstein a Legie zla.

Autor článku: Ctibor DEmnoG Svoboda