Informace o nákupu
loadingbar

A zrodí se hvězdy… První kolosálka v roce 2020 – část 1

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

hvezdy 01První kolosální knihou v edičním plánu Comics Centra v roce 2020 je pro mě velké překvapení, a to komiks A zrodí se hvězdy…, v originále Rising Stars od Josepha Michaela Straczynského. Gigantický a uzavřený příběh o dítkách obdařených mocnou silou, o kterou se neprosily. Příběh, který byl v českém jazyce před více než deseti lety nakousnut a nebyl dopovězen. V dubnu budeme moci začít knihu na stránkách Comics Centra objednávat v předprodeji, a věřím, že v červnu 2020 kolosální bichle skončí na našich stolech. U těch fyzicky zdatnějších z nás na mocných hrudnících.

A zrodí se hvězdy… je ambiciózní projekt J. Michael Straczynského (*1954, Paterson, New Jersey, Spojené státy), který se na přelomu tisíciletí pro Image/Top Cow neohroženě rozhodl napsat superhrdinský komiks s uvěřitelnou psychologií zasazený do našeho světa. Pracuje se strachem z mocných bytostí, pracuje se strachem mocných bytostí ze sebe sama. Na rozdíl od běžných superhrdinských komiksů od Marvelu a DC nepracuje se status quo „superhrdina chce pomáhat lidstvu a lidi jej mají rádi“. Na rozdíl od běžných superhrdinských komiksů nepočítá s nekonečnou sérií, která bude vycházet dekády.

RS02 13LTRDJ. M. S. má naplánovaný začátek, prostředek i konec příběhu. Drží se osvědčeného postupu Williama Shakespeara a jeho sonetů. V první části teze, v druhé části antiteze a v poslední části syntéza. Však to znáte ze školy. Jde o stejný způsob psaní scénáře, jaký zvolil Joe Hill u své série Zámek a klíč. Sympatické a funkční, když máte v hlavě myšlenku, kterou chcete předat.

Premisa příběhu stojí na jednoduché myšlence. Jedné krásné noci proletí nad malebným americkém městem Pederson (podobnost jména města s rodným městem J. M. S. je jistě náhodná) záhadný zářící objekt. Pro obyvatele jde jen o zajímavý přírodní úkaz. Po několika letech se u některých dětí z města Pederson projeví neobvyklé schopnosti. Vládou USA je rozklíčováno spojení superschopností u dětí s přeletem objektu. Závěr je jednoduchý. Všechny děti z města Pederson, které byly v době přírodního jevu v děloze matky, jsou obdařeny. Finální počet dětí skončí na čísle 113. U některých je jejich schopnost snadno rozpoznatelná. Nadlidské síly si prostě všimnete, stejně tak schopnosti létat. Ale co když dokážete mluvit s mrtvými lidmi? Nebo umíte lidem vstoupit do snu? Kdo bude věřit dítěti, že tohle umí? A jak dítě pozná, že jde o neobvyklou schopnost? Manuál ke svým schopnostem dětem meteorit bohužel nedodal.

Základní řada A zrodí se hvězdy… obsahuje 24 sešitů, které vycházely v letech 1999–2005 u nakladatelství Image. Konkrétně u partnerského studia Top Cow, které založil jeden ze sedmi vzbouřených autorů od Marvelu Marc Silvestri. Pro nás je Top Cow spojeno se světem Artefaktů, tedy zatím pouze s kolosálními knihami Darkness a Witchblade. A pochopitelně s Tomb Raider.

24 sešitů je rozděleno na tři období po osmi sešitech, které později vyšli ve třech knihách. V prvních sešitech knihy Born in Fire je nastíněna teze. Sledujeme „Pedersonské“, kteří jsou postaveni před skutečnost, že nejsou normálními lidmi. Svět vnímá jejich potenciál, ale zároveň je vidí jako hrozbu pro svět homoRS18 20LTRD sapiens. Přeci jen mít za souseda týpka, který bez problému proběhne vašimi bezpečnostními dveřmi, sousedským vztahům na vřelosti nepřidá. A stejně tak z pohledu týpka, který proběhne bezpečnostními dveřmi jako papírem, není jednoduché žít mezi normálama. J. M. S. umí skvěle vyprávět a racionálně domýšlí vliv super bytostí na náš svět a vliv světa na super bytosti. Nosnou linkou prvních osmi sešitů je detektivní příběh. Slabší „Pedersonské“ začal někdo vraždit. Proč? To nikdo z „Pedersonských“ neví. A když už jsme u toho, jak chcete zabít týpka, který je nezranitelný? Druhá kniha, Power (antiteze), se zabývá otevřeným konfliktem mezi světem normálů a „Pedersonských.“ Jestliže znáte komiks Civil War ze světa Marvelu (stačí i film), který je z roku 2006, tak v A zrodí se hvězdy… najdete paralely. Nu a v poslední knize, Fire and Ash (syntéza), se dostaneme k závěrečné pointě pana J. M. S. Vřele doporučuji přečíst si všech 24 sešitů najednou. Jak jsem psal výše, jde o souvislý a uzavřený příběh.

Mimo hlavní řadu vyšlo 18 sešitů, které už nepsal výlučně J. M. S., ale převážně, s malou nadsázkou řečeno, jeho padavanka Fiona Kai Averyová, kterou J. M. S. přizval jako spoluautorku k poslední páté řadě svého legendárního seriálu Babylon 5. Největší porci, co do počtu sešitů, mají Voices of the Dead (6 sešitů), Untouchable (5 sešitů) a Bright (3 sešity). Fionu Kai Averyovou můžete znát z Tomb Raider Archivy S. 4, ve které napsala scénář k minisérii Cesty za dobrodružstvím. Zbývající čtyři samostatné sešity napsal J. M. S.

Pokračování článku zde.

Autor článku: Ctibor DEmnoG Svoboda