Informace o nákupu
loadingbar

Comics Centrum

Hellboyovo probuzení ďábla, aneb jak se dozví o svém úkolu na Zemi...

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

Hellboy MikeMignolaI když se Hellboy poprvé v delším příběhu objevil v komiksové minisérii a posléze v knize Sémě zkázy, důležitým a zásadním dílem pro celou sérii je právě kniha Probuzení ďábla. Hlavní postavy zde dostávají lidské rozměry a motivace, objevuje se velké množství náznaků, které Mignola objasní až mnohem později a hlavně Hellboy sám se dozví o svém úkolu na Zemi. To, jak zareaguje na výzvu, aby probudil ďábla, určí další směr jeho života.

Probuzení ďábla je druhou knihou série Hellboy a zároveň prvním komiksovým „románem", ke kterému si scénář psal Mike Mignola sám bez spoluautora. Předtím si samostatné psaní vyzkoušel na sešitu Hellboy: Mrtvola a železné boty a na dvousešitovém příběhu Vlci ze svatého Augusta.

Probuzení ďábla je rozsáhlý opus, který vycházel na pokračování v pěti amerických sešitech. Při jeho čtení není Mignolův hellboy-mike-mignolascenáristický postup tak zřetelný, ale přesto si čtenáři povšimnou, jak postupně ubývá textů a akce nabývá na dramatičnosti. Jak sám autor píše v doslovu, kniha měla mít poněkud jiný konec, ale při jejím kreslení postupně začala růst dramatická linka a otevřela se tak scéna pro velkolepý epos, který vlastně pokračuje dodnes.

Kresebně už měl Mignola svůj nezaměnitelný styl vypracovaný dříve a tak pokračuje v práci, kterou umí. Pro Čechy je zajímavý hrad Giurescu, který velmi nápadně z některých úhlů připomíná Karlštejn. Když jsme se s Mignolou v roce 2003 při natáčení filmu Hellboy v Praze bavili, zavedli jsme na tuto podobnost řeč. Ptali jsme se, zda měl jen jeden obrázek, protože hrad někde vypadá podivně a Mike s uzarděním odpověděl, že ne, že měl dva.

Koloring vytvářel James Sinclair, který poté pracoval i na některých povídkách z knihy Spoutaná rakev. Teprve poté se barev ujal Dave Stewart, který se od této knihy stal Hellboyovým „dvorním vybarvovačem".

Mike Mignola * 16. září 1960
Mike-Mignola

Mignola je americký výtvarník a scénárista, proslulý zejména svým komiksovým hrdinou Hellboyem. Narodil se v Berkeley v Californii a první obrázky publikoval už ve svých dvaceti letech. Od roku 1983 začal pracovat pro vydavatelství Marvel a později kreslil obálky pro některé sešity Batmana u nakladatelství DC.

V roce 1993 vymyslel Hellboye a svět okolo něho a od té doby se mu plně věnuje. Vedle kresby se začal věnovat scénářům, ty v současnosti tvoří většinu jeho tvorby. Do vymyšleného světa s Hellboyem postupně přibylo několik vedlejších větví a to zejména Ú.P.V.O., které nyní počtem dílů a odboček Hellboye překonalo. Mignola napsal několik dílů o Abu Sapienovi, Humru Jonsovi a o dalších postavách, které čtenáři znají z Hellboye a dalších příběhů. Výtvarně se ještě podílel na filmech Blade II, Atlantis a nakreslil komiks k Drakulovi Francise Coppoly. Samostatnou kapitolu tvoří krátký příběh The Amazing Screw-On–Head a Mignolova spolupráce na sérii Balitimore.

Mignola
A jak se kreslí Hellboy?

MIKE MIGNOLA dragon con 09 05 10

 

Komiksový hrdina Hellboy se narodil hned třikrát

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

Životopis Hellboye, aneb narodil se hned třikrát...

Hellboy-hellboy-34363153-1413-2168Poprvé to bylo v pekle, někdy před třemi sty lety, když si ďábel odnesl do pekla svou nevěstu, čarodějku Sarah Hughesovou. Té se narodil plod jejího „obcování s démonem". Od svého tatíčka dostal jako dar svou kamennou ruku a i osudem předurčenou korunu.

Podruhé se zrodil na náš pozemský svět během zaříkání prováděného mnichem Rasputinem 23. prosince 1944. I když operace proběhla na ostrově Tarmagant, Hellboy se zhmotnil v troskách kostela v East Bromwichi, tedy v místě odkud byla odnesena do pekla jeho matka. Tam také čekala skupina amerických vědců, vedená profesorem Trevorem „ Broomem" Bruttenholmem. Přijali rudého tvora s kamennou rukou a ocasem k vychování a také mu dali jméno, které ho poněkud nešťastně provází – Hellboy. Do češtiny by se asi nejlépe dalo přeložit jako Čertíček, což je v přímém kontrastu s dvoumetrovým svalnatým tvorem s ocasem a upilovanými rohy.

Americká armáda Hellboye odvezla na leteckou základnu do Nového Mexika, kde ho vychovali a v roce 1952 byl Organizací spojených národů uznán jako „čestný člověk". Když v padesátých letech Bruttenholn pomáhal založit Úřad paranormálního výzkumu a obrany Ú.P.V.O., Hellboy se stal jeho agentem. Tam se setkal se svými nejbližšími přáteli - Abem Sappienem, Elizabeth Shermanovou a homunkulem Rogerem. Navázal také bližší vztah s doktorkou Kate Corrighanovou, odbornicí na okultismus. Po událostech na hradě Hunte v roce 2000 Hellboy z Úřadu odchází a od té doby hledá svůj cíl a putuje světem.

Třetí Hellboyův zrod se odehrál přesně před dvaceti lety, kdy se v časopise San Diego Comic-Con Comics #2 objevil první příběh s „největším paranormálním vyšetřovatelem" Hellboyem. Utkal se v něm s obřím psem a v příběhu vydaném v časopise Comics Buyers Guide s ještě větší mluvící gorilou. Tyto krátké komiksy kreslil Mike Mignola a na scénáři s ním spolupracoval scenáristický profesionál John Byrne. Vy si je můžete přečíst v knize Hellboy 1: Sémě zkázy. Komiksoví fanoušci byli zřejmě spokojeni, protože už v roce 1994 začíná vycházet první regulérní série Hellboy: Sémě zkázy. Na scénáři se opět podílel i John Byrne, což se oproti dalším Hellboyovým komiksům projevuje zejména hrdinovým vnitřním hlasem. Mignola získával vlastní scenáristické zkušenosti a další komiksy už si psal sám. Od té doby Hellboy vychází neustále a kromě řady Hellboy: Weird Tales ho píše pouze Mignola.

comics-hellboy 00355260 2Jak to je v USA zvykem, sešitové díly vyšly souborně v knihách, které jsou většinou nazvané podle názvu minisérie. Po komiksových „románech" Sémě zkázy a Probuzení ďábla, následovaly dvě sbírky povídek Spoutaná rakev a Pravá ruka zkázy. Pátá kniha Červ dobyvatel byla opět románová a šestá Podivná místa obsahovala dvě na sebe navazující povídky, takže byla také spíše románová. Kniha Pražský upír je sbírkou povídek, kde Hellboye poprvé nekreslil pouze Mike Mignola, ale nechal svého hrdinu P. Craig Russelovi a Richardu Corbenovi.

Tím symbolicky uzavřel kapitolu zcela autorského komiksu a další knihy Temnota vábí a Divoký hon kreslil výtvarník Duncan Fegredo. Toho si vybral sám Mignola a jeho kresba se k Hellboyovi perfektně hodí. Desátá a jedenáctá kniha Pokřivený mužík a Nevěsta z pekla jsou opět sebrané povídky. Většinu z nich kreslil Richard Corben, kterého u nás známe například z komiksu Ragemoor. Zatím poslední vydanou knihou v USA je kniha Bouře a běsy, kterou opět kreslil Duncan Fegredo. Letos vycházejí sešitovky Hellboy v pekle, které opět celé tvoří Mike Mignola, ale zatím knižně nevyšly. První povídková sbírka Melouchy vyšla v našem nakladatelství.

Mimo komiksů s Hellboyem vznikla řada Ú.P.V.O., která doplňuje hellboyovský vesmír, dva hrané filmy s Ronem Perelmannem v hlavní roli, dva animované filmy, několik románů a tři sbírky povídek. Čeští čtenáři zatím mohli číst klasickou Hellboyovskou řadu až do knihy Temnota vábí. Letos ale plánujeme vydat další díl série, tedy Divoký hon. Dále vyšla první kniha série Ú.P.V.O. Dutozem a připravuje se druhá Duše Benátek.

Hellboy s námi!

Trailer ke komiksu Hellboy 2: Probuzení ďábla
FireShot Screen Capture 327 - Hellboy 2  Probuzení ďábla upoutávka - YouTube - www youtube com watch vwktPifSp4oE


 

Solomon Kane a jeho Ďáblův hrad

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

Mezi hrdiny bez bázně a hany, kteří se zrodili ve fantazii amerického spisovatele Roberta Ervina Howarda, vyčnívá vedle barbara Conana, puritánský válečník Solomon Kane. Jeho dobrodružství se odehrávají v reálném šestnáctém století, které autor obdařil řadou nadpřirozených postav, duchů démonů a čarodějů. R. E. Howard o Solomonu Kaneovi napsal devět povídek, tři básně a v pozůstalosti se našly čtyři fragmenty dalších dobrodružství. Jeden z nich využil scenárista Scott Allie jako základ pro napsání scénáře knihy Solomon Kane: Ďáblův hrad.


V Comics Centru máme Solomona Kanea rádi

Solomon 01Příběhy Robina Ervina Howarda patří k našim oblíbeným a jeho hrdina Conan nás oslovil jako jeden z prvních fantasy hrdinů vůbec. V paperbackových vydáních jsme hltali i další příběhy, mezi kterými ty se Solomonem Kanem vyčnívaly svou temnější atmosférou.
Právě podle fragmentu povídky od R. E. Howarda The Castle of the Devil, vznikl scénář samotného komiksu. Scott Allie navázal na původní Howardův text, který končí příjezdem Kana k hradu, tedy asi desátou stranou komiksu. Povídka Ďáblův hrad byla již dříve jinými autory dopsána, ale měla zcela jinou zápletku. Alliemu se podařilo skvěle vystihnout atmosféru předlohy a napsal napínavý a velice čtivý příběh. Některé příběhy se odehrávají v hlubokých neprobádaných džunglích Afriky, Kane ale pronásleduje a nemilosrdně trestá zlo i v zemích Evropy. Vyznavač puritánské víry dodržuje zvláštní kodex cti a za všech okolností jde nekompromisně za cílem, který si vytyčil.

Kresba Maria Guevary pokračuje v tradici, kterou vydavatelství Dark Horse zahájilo v sérii Conan, tedy že do kresby tužkou kolorista rovnou vybarvuje bez předchozího vytažení obrysů tuší. Kresba je proto velice dynamická a působí živě a plasticky.
Pro české vydání byla zajímavá pasáž, kde baron von Stadler přivolává sílu vlka pomocí německého zaklínání. Několik čtenářů tím bylo zmateno a mysleli, že jsme tyto stránky zapomněli přeložit, nebo že se komiks tiskl ve více jazykových mutacích a oni dostali špatně svázaný výtisk. Naštěstí se toto nedorozumění vyjasnilo, ale raději teď vždycky tuto pasáž vysvětlujeme :)


Představujeme autora scénáře Scotta Allieho a výtvarníky Maria Guevaru a Davea Stewarta
Scott Allie ed66d70114
Scott Allie je americký komiksový scénárista. Vyrostl v Ipswich, Massachusetts. Scénář k tomuto příběhu napsal s využitím nedokončeného originálního Howardova textu. Příběh nakreslil výtvarník Mario Guevara s vybarvením od mnohonásobného držitele ceny Willa Eisnera Davea Stewarta. Ze stejného vydavatelství pochází i comicsové zpracování dalšího Howardova hrdiny, výše zmíněného Conana, které znají i čeští čtenáři. Kniha Solomon Kane: Ďáblův hrad vyšla u příležitosti premiéry filmu Solomon Kane, který vznikal na našem uzemí za vydatného přispění českých herců a filmařů.

Komiks přeložil Jan Kantůrek, děkujeme

Jan Kantůrek  se narodil 4. května 1948 ve Zlíně. Je to český překladatel převážně fantasy, science fiction, komiksů a westernů z angličtiny. Mezi jeho nejznámější překlady patří cyklus Zeměplocha od Terryho Pratchetta a knihy o barbaru Conanovi od R.E.Howarda i jeho pokračovatelů. Pro naše nakladatelství skvěle přeložil tituly Hellboy, Ú.P.V.O., Zámek a klíč, Conan, Grandville a Koralína. Solomona Kanea přeložil jakožto jeden z největších odborníků na Howarda v ČR.

O komiksu, o Solomonovi, o filmu

Knihu jsme vydali v červenci 2010 u příležitosti velmi očekávané premiéry filmu Solomon Kane v našich kinech. Téměř celý film byl natáčen v České republice, v jedné z rolí se objeví i ďábelský Marek Vašut.

Solomona Kanea vymyslel Robert Ervin Howard, slavný autor barbara Conana. Příběh Ďáblova hradu vznikl z nedokončené povídky z Howardovi pozůstalosti. Stejně jako v příbězích s Conanem je i v této knize strhující děj, temná atmosféra, magie, drsné souboje, prostě vše, co patří ke kvalitní fantasy meče a magie.

Mstou posedlý puritánský hrdina Roberta E. Howarda se v této knize utkává s nadpřirozenem v temném a strašlivém německém lese. Když Kane narazí na tělo mladého chlapce, pověšeného na zchátralé šibenici, vydá se za mužem, který je za to zodpovědný – za baronem von Stalerem, jehož se obávají vesničané na míle daleko. Ve zřícenině starého kláštera, na níž je postaven baronův hrad, se však ukrývá ještě něco mnohem děsivějšího, než je krutý baron nebo nadpřirozeně inteligentní vlk, který se toulá lesem. Říká se, že na onom místě zemřel před mnoha staletími kněz, který uctíval ďábla.

Solomon Kane se po bitce s loupežníky setkává s anglickým dobrodruhem Johnem Silentem. Spolu jedou navštívit barona von Stalera, vládce takzvaného Ďáblova hradu. Odkud se vzal na šibenici oběšený mladík? Jaká tajemství Silent skrývá? Co má společného baronova muslimská manželka a duch opata ze zrušeného opatství? Na všechny tyto otázky musí Kane najít odpovědi, aby dokázal přežít svůj pobyt v Ďáblově hradu...

solomon kane

Kapitán Solomon Kane (James Purefoy) je mimořádně výkonný zabiják v 16. století. Vyzbrojen pistolemi, mačetami a rapíry on i jeho muži hájí čest anglického království a ukájí krvelačnou žízeň v bojích na všech kontinentech. Setkáváme se s ním ve chvíli, kdy si klestí krvavou cestu hordami protivníků v exotickém městě v severní Africe. Když se ale se svými kumpány rozhodne dobýt tajemný hrad, nabere jejich cesta nečekaný obrat. Jeho muži jsou jeden po druhém zlikvidováni démonickými příšerami, až zůstane sám Kane. Stojí tváří v tvář nohsledovi samotného Ďábla (Ian Whyte), který se vynořil z hlubin pekla, aby odčinil svoji beznadějně zkorumpovanou duši. Kaneovi se sice povede z jeho spárů uniknout, je mu ale více než jasné, že se zachrání pouze tehdy, když se zřekne násilí a zbytek života zasvětí klidu a míru. Brzy je ale vystaven těžké zkoušce. Poté, co se mu nepodaří zabránit brutálnímu pobití puritánské rodiny Crowthornových, se kterými se spřátelil, přísahá, že najde a osvobodí jejich uvězněnou dceru Meredith. I kdyby to znamenalo, že zaprodá duši a použije své vražedné schopnosti pro vyšší princip. Odhodlání zachránit Meredith a ochránit Anglii před zlými silami ho postaví tváří v tvář rodinnému tajemství, kterému se celý život snažil uniknout.
Solomon Kane


   

Limitovaný Darebák právě přijel k nám...

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

Právě nám přišly první kusy speciální limitované edice komiksu Darebák. Přijde nám naprosto skvělá a doufáme, že se bude líbit i vám.

A abychom vás navnadili, potěšili a prostě ukázali, jak limitka vypadá, tak jsme vzali Darebáka na focení. A takhle to dopadlo. To je on, speciální Darebák. Seznamte se, prosím.

Pro ty, kteří ještě limitku nemají tu máme ještě posledních pár kousků, kdo by měl zájem, kupujte zde.

Pouzdro na knihu a komiks Darebák
Krabicka 2 Kniha 2
Darebák v pouzdře
knihavkrabici 2
Triko Darebák v pouzdře
Trikovkrabici 2
Vložený číslovaný list
Vlozenastrana 2
Limitované edice před odesláním majitelům...
Krabicky 2

 

Václav Dort: Komiks jako životní vášeň - rozhovor pro XB-1

Pozor, otevřeno v novém okně. Tisk

Máme pro vás rozhovor s ředitelem našeho vydavatelství s Václavem Dortem. O komiksech, o tom, jaké má rád a co by ještě rád vydal a jak to s komiksy dnes chodí, to všechno najdete v tomto příjemném rozhovoru.

Vítáme vás a představujeme Václava Dorta. A teď už přenecháme slovo jemu...

XB-1 ROZHOVOR DORT 23072013 sml


   

Strana 11 z 23

<< Začátek < Předchozí 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Další > Konec >>